3 עובדות: איך מגייסים מתכוננים ל-2010?

ב 1-12-2009 השקנו את סקר צרכי הגיוס של HRD לקראת שנת 2010. שאלנו מספר שאלות לגבי התחומים המעסיקים את העוסקים בגיוס עובדים (139 ענו לסקר; מתוכם 80% עובדים כאנשי גיוס/משאבי אנוש בארגונים). מתוך הסקר עלו 3 עובדות מרכזיות בהן רצינו לשתף אתכם:

עובדה מס' 1: מקורות גיוס חדשניים הוא הנושא החם: השוק מתעורר

התחום המרכזי שעלה מכל מנהלי משאבי אנוש והמגייסים שמילאו את סקר הצרכים שהשקנו בשבוע שעבר היה תחום מקורות הגיוס. למרות המיתון, יש התעוררות במשק, עם הדיווחים הקשים והמדאיגים על מפעלים שנסגרים בצפון, ועל מצוקה גדולה של העובדים שם, התחום שמעסיק את רוב אנשי הגיוס הוא הדרך בה ימצאו עובדים במקורות חדשים לגיוס. אני מניחה כמובן שאנחנו מדברים על אוכלוסיות שונות, וראינו שדוקא במיתון העובדים הטובים לא מיהרו לעזוב את מקום עבודתם אם זה היה מובטח. ובכל זאת, התחושה שלנו מתוך התגובות בסקר היא של התעוררות בשוק.

התשובות שקיבלנו חיזקו את אלה שקיבלנו כבר באוגוסט האחרון, לקראת כנס הגיוס הראשון. הפעם בסקר יותר מ-60% מהמשיבים ציינו שהתחום של מקורות גיוס נוספים הוא תחום בו ירצו להשתתף בהדרכות ב 2010 או לקיים הדרכות עבור מנהלים בארגון.

אפשר לראות כאן בגרף את התשובות של 138 משיבים שענו על הסקר:

מהן ההדרכות שחשוב לך להשתתף בהן/לקיים בארגון שלך בשנת 2010?

מהן ההדרכות שחשוב לך להשתתף בהן/לקיים בארגון שלך בשנת 2010?

התחומים בהם ציינו המשיבים שחשוב להם להשתתף בהדרכות ב 2010 קשורים לפיתוח מקורות גיוס חדשים:

 1. 65% ציינו שחשוב/חשוב מאד מבחינתם לקבל כלים למינוף מקורות גיוס ברשת – רשתות חברתיות, אתר הבית, גוגל, כלים שונים באינטרנט
 2. 62% ציינו שחשוב/חשוב מאד מבחינתם לפתח מקורות גיוס מגוונים – חבר מביא חבר, קשרי אקדמיה, מעברים פנימיים, ולעבוד בצורה יעילה עם חברות השמה

כאמור, לא הופתענו. אנו מקבלים עוד ועוד פניות ושאלות בתחום. זו הסיבה שמבחינת הפעילות שלנו החצי הראשון של 2010 יהיה ממוקד בתחום מקורות הגיוס. הפעילויות שאנחנו כבר יכולים לספר עליהן הם:

 1. סדנת חיית גיוס ברשת – המחזור הקרוב ייפתח ביום שלישי, ה 12-1-2010 (4 מפגשים של 4 שעות) סדנה המיועדת למעוניינים להתמחות בגיוס ברשת. בנוסף אנו מציעים הדרכות פנים-ארגוניות וליווי 1X1 שאנו מקיימים בארגונים לפי הצורך.
 2. כנס הגיוס השני – שמרו את התאריך – 3-3-2010. הכנס שיוקם גם השנה על ידי HRD ופורטל דרושים, יעסוק כולו בנושא מקורות גיוס חדשניים. בקרוב – קול קורא להצעותיכם להרצות בכנס על תהליכים בהם איתרתם מועמדים לארגון במגוון מקורות גיוס.
 3. סדנה חדשה תושק במהלך החצי הראשון של 2010: איתור מועמדים במגוון מקורות גיוס – בסדנה יקבלו המשתתפים כלים חדשים לאיתור מועמדים דרך "חבר מביא חבר", דרך קשרים עם האקדמיה וכלים רבים נוספים.

עובדה מספר 2: רק אם זה "חשוב מאד" – יהיה כסף

במבט ראשון, חשבנו שאנחנו רואים פער עצום בין אותם תחומים שזוהו כחשובים וחשובים מאד עבור המשיבים ובין התחומים שתוקצבו ל- 2010. בהתבוננות מעט יותר מעמיקה, ראינו חיבור כמעט מוחלט בין האחוז שציינו תחום כ"חשוב מאד" עבורם, ובין אלה שתיקצבו את התחום בשנה הבאה. ההבנה הזו העלתה את השאלה – מה קרה לאחרים?

להחליט לתקצב תחום מקצועי לצורך הדרכות (למשאבי אנוש או למנהלים) הוא כמובן תהליך שדורש הצדקה בפני ההנהלה, דורש ניתוח של התקציב בשנה הקודמת ועוד שלבים. עלתה מבחינתנו שאלה אמיתית לגבי היעדר כמעט מוחלט של תקצוב ההדרכות בתחום – האם הבקשות לתקצוב הוגשו ונדחו מחוסר הבנה ניהולית של הצרכים, או שהבקשה לא אושרה.

בעקבות השאלה ובעקבות בקשות שקיבלנו לאחרונה, החלטנו להכין לכם מצגת שתסייע לכל אחת ואחד מכם להתכונן להצגה בהנהלה. אמנם אנחנו לקראת קו הסיום של הכנת תקציב 2010, אבל אם המצגת תוכל לסייע אפילו לחלק מכם – נשמח: http://bit.ly/Prep4_2010

שימו לב לחלוקת התקציבים לקראת 2010:

האם יהיה לך תקציב להדרכות הבאות ב-2010?
האם יהיה לך תקציב להדרכות הבאות ב-2010?

שני הנושאים הבאים מבחינת תקצוב – לגבי אנשי משאבי אנוש ומנהלים מגייסים היו תחומי המיון והקליטה לארגון.

נושא הראיונות וקבלת כלים לניהול ראיונות אפקטיביים יותר ולצמצום הטעויות בגיוס העסיק לא מעט מהמגיבים לסקר – 30% ציינו שתקצבו את התחום עבור המנהלים המגייסים או צוותי משאבי אנוש. אותו אחוז ציין שתקצב גם את קבלת כלים ללמוד איך לקלוט עובדים בצורה אפקטיבית.

בתחום זה אנו שמחים כמובן להציע את סדנת ניהול ראיון התנהגותי. הסדנה מוצעת אחת למספר חודשים לאנשי משאבי אנוש מארגונים שונים. בנוסף, אנו מקיימים הדרכות פנים ארגוניות למנהלים מגייסים ובמידת הצורך אף מסייעים בהגדרה מעמיקה של פרופילים מרכזיים בארגון. במהלך 2010 נשיק גם סדנה העוסקת בתהליכי הקליטה לארגון.


עובדה 3: כשאין משאבים פנימיים (זמן/אנשים) לאיתור מועמדים ולניהול יעיל של התהליך, נעזרים במקורות חיצוניים

האמת היא שזו עובדה שלא הפתיעה אותנו בקיומה, רק בעוצמה שלה. תקציבים עצומים מושקעים בגורמים חוץ-ארגוניים המסייעים לארגונים לאתר מועמדים וחלק משמעותי מהתקציבים יוקדש השנה למקורות הגיוס ברשת – אתר הבית/עמוד הקריירה של החברה ולפעילות ברשתות חברתיות. שניהם מקורות אפקטיביים המתבססים לרוב על כוחות פנימיים לצורך איתור מועמדים.

לשאלה: איזה שירותים נוספים תקצבת או מתוכננים לתיקצוב בתחום הגיוס ב-2010?

איזה שירותים נוספים תקצבת או מתוכננים לתיקצוב בתחום הגיוס ב-2010?

אחוזים נמוכים מאד מהתקציב השנתי מוקדשים לשדרוג מערכת הגיוס, למרות שהטמעת מערכת ושדרוג הקיימת יכול לסייע בצורה משמעותית להפחתת זמן המושקע היום במשימות טכניות למיניהן. לא פורטו תחומים נוספים בתחום הגיוס להם הקצו ארגונים כספים.

אנחנו מאמינים שכל צוות גיוס יכול לחלק אחרת את המשאבים שלו. כל שנדרש ממך הוא החלטה.

החלטה "לצאת מהקופסא". לעשות דברים אחרת בארגון – בתהליכי חבר מביא חבר, בגיוס ברשת, בהפעלת המנהלים והעובדים בארגון, בקשר עם לקוחות וספקים. אינסוף דרכים ורעיונות כיצד לנהל ולמנף את איתור המועמדים באופן עצמאי. אנו מאמינים שניתן לזהות בכל צוות מגייסים ומגייסות מובילים, שיסייעו באותה פעילות לאיתור אקטיבי של מועמדים, ויאפשרו לארגון לנהל תהליכים יעילים, חסכוניים ויצירתיים יותר.

מאד חשוב לי לדעת – (אשמח כמובן אם תגיבו כאן בבלוג)

האם זה המצב גם אצלך בארגון?

האם התובנות הללו משקפות את המצב גם בארגון שלך

רוצים לדעת מתי מתפרסמים פה פוסטים?

הרשמו לעדכונים באימייל או ב-RSS. לא מכירים RSS? הנה הסבר.

Share

4 תגובות על 3 עובדות: איך מגייסים מתכוננים ל-2010?

 1. ורדית

  כל הכבוד על איסוף הנתונים וניתוחם.
  אין ספק שהמצב נראה יחסית עגום במספר מימדים ובשביל זה אכן צריכה להיות מקצוענות בגיוס ובמשאבי אנוש.
  הגיעה הזמן לפרופסיה…..

 2. זהר אוריין

  מורית אני חייבת להגיד לך משהו מעט "משתפך" מאז שאני מכירה אותך אני מסתקרנת מהתחום שלך , תחום שאף פעם לא דיבר אלי מאוד . את פורסת את השיקולים ואת מגוון האפשרויות בצורה כל כך מעניינת . שאפו . אמשיך לבוא לבקר …

 3. יואב שרון

  היי מורית,
  נכנסתי לעולם הגיוס לפני מספר חודשים, וזה זמן מה שאני עוקב אחר הבלוג שלך. הפוסטים שלך יוצאי דופן באיכותם ובתועלת אשר מספקים לעוסקים בתחום. יישר כוחך 🙂

 4. מורית

  יואב, תודה! ברוך הבא לתחום הגיוס,
  מעריכה את המשוב מאד, מקווה שנמשיך לשוחח על התחום,
  מורית

הוספת תגובה

הערה: אם את/ה רוצה לצרף את התמונה שלך לתגובה צריך לעדכן באתר Gravatar
Share