אנחנו כנראה לא יודעים הכל

זו המסקנה שהגענו אליה השבוע: אנחנו כנראה לא יודעים הכל. לא צופים הכל. לא תמיד מצליחים לתכנן מה יקרה.

זו לא הפעם הראשונה שנופל האסימון הזה, אבל השבוע הוא נפל ברעש גדול מבחינתי.

חוויתי שני תהליכים במקביל בהם "קהילת הגיוס" דיברה ואני הייתי צריכה להקשיב ולשנות את התוכניות.

אני מביאה כאן את "מאחורי הקלעים" שלי/שלנו, כדי לשתף בתהליך שאני מאמינה שהוא חשוב במידה רבה יותר מהתוצאה עצמה. גם בתהליך הגיוס יש לנו קהילה – של מועמדים, של עובדים, של מנהלים. חשוב לעצב את התהליכים שלנו כחלק משיחה מתמשכת עם אותם אנשים, כך שנוכל לשנותם במהירות בהתאם לדרישות ה"שטח".

אז מה קרה לי השבוע? שני סיפורים קצרים:

הראשון: איך השתנה כנס הגיוס בעקבות דרישת הקהל

בכנס הגיוס הקרוב (3-3-10, שפיים, כנס מקורות הגיוס, מוקם על ידי HRD בשיתוף עם פורטל דרושים) היו מתוכננות 8 הרצאות ופאנל מנכ"לי חברות השמה ב-3 חדרים מקבילים. כלומר, כל משתתף יכול היה לבחור 3 הרצאות להאזין להן. בין ההרצאות שילבנו שתיים בנושא שמאד חשוב לנו באופן אישי ולדעתנו גם מסייע בצורה משמעותית לאפשרויות הגיוס של ארגונים – העסקה של אוכלוסייה מגוונת, כלומר – גיוס עובדים ממגזרים שבד"כ לא מגייסים מהם. דוגמאות טובות הן גיוס עובדים ערבים, חרדים, נשים במקצועות טכנולוגיים, מבוגרים וכו'.

השקנו לפני שבוע בדיוק טופס הרשמה לבאי הכנס, בו ביקשנו שיסמנו איזה הרצאות מעניינות אותם. (למי שמתעניין – הטופס עוצב בקלות רבה בכלי Google Docs, ע"י הוספת New form)

הקהל הגיב בצורה נהדרת, ותוך יומיים התמונה היתה ברורה: מתוך יותר מ-150 איש נרשמו 5 משתתפים לשתי ההרצאות בנושא גיוון בגיוס.

היה ברור שביום הכנס עצמו היחס לא יהיה שונה, ולאחר התלבטות והתייעצות עם המרצות החלטנו לבטל את ההרצאות ושינינו את מבנה היום בהתאם. היום יוצאת ההודעה לבאי הכנס עם התוכנית החדשה והמעודכנת.

אפשר היה להיכנס לסיבות לכך (יש במקביל באותו יום כנס על נושא העסקה רבגונית שהקימה הנציבה לשוויוון הזדמנויות בתעסוקה, וכנראה הרבה מהמתעניינים בתחום יהיו שם; היו מספר אירועים בתחום לאחרונה ועוד סיבות).

הנקודה שרציתי להדגים היא – התגובה המהירה ושינוי תוכנית הכנס בהתאם לרצונות ה"שטח" – קהל המשתתפים.


השני: למה ביטלנו את הקורס לקליטת עובדים חדשים

השקנו בתרועה רמה לפני חודש את הקורס לקליטת עובדים חדשים. ביררנו קודם, ראינו שיש לארגונים צורך בחיזוק בתחום ויש התעניינות בנושא מצד מנהלי משאבי אנוש. הנחנו שהדבר המתאים ביותר הוא קורס בתחום לאנשי גיוס ומשאבי אנוש ובחרנו להביא בו גוף ידע חדש וייחודי – תהליכי הלמידה של עובדים חדשים. תחום פורץ דרך לטעמנו ביכולת שלו להקל בצורה דרמטית על הכניסה לארגון של עובדים.

השקנו את הקורס וסיפרנו עליו הרבה – אבל מספר הנרשמים היה כל כך מצומצם שהחלטנו לעצור את התהליך ולבדוק שוב איפה פספסנו.

הבנו שיש יותר עניין בהדרכות פנים-ארגוניות למנהלים קולטים, כדי לתת להם כלים לעזור לעובדים החדשים להשתלב בארגון.

גם כאן, כמו בסיפור הקודם: 3 שבועות לפני הקורס עצרנו את הפעילות לגביו, והחלטנו כרגע, להתמקד בפעילות פנים ארגונית בתחום זה. בהמשך אולי נעשה סדנאות גם לאנשי משאבי אנוש, אבל בשלב זה החלטנו לשנות בצורה משמעותית את תוכנית העבודה השנתית שלנו בתחום זה.


מה העצות שיש לי אליכם בנוגע לשיחה עם מועמדים, מנהלים ועובדים בתהליך הגיוס?

 • אל תניחו מראש שאתם כבר יודעים מה הם רוצים. זו לטעמי הטעות מספר 1 של אנשי מקצוע
 • תרוצו קדימה גם אם אין את הכל המידע לגבי רצון הקהל עדיין. יש כוח גדול בעצם ההתקדמות, גם אם יש עוד פרטים חסרים, כל עוד אתם מכניסים מראש תהליך של בירור תוך כדי תנועה והתאמת המסלול לדרישות מהשטח.
 • הכניסו לתהליך שלכם נקודות מפתח של התייעצות ופידבק מהשטח: שאלות למועמדים, עובדים, מנהלים על תהליכים שאתם משיקים לפני ותוך כדי התהליך. לדוגמא: קמפיין חדש לחבר מביא חבר; קמפיין חדש למועמדים; מסמך של הצעת עבודה שאתם רוצים לשדרג; עמוד קריירה באתר הבית; פלאיירים לחלוקה בירידי תעסוקה. יש אינסוף דוגמאות
 • השתמשו בכלים שיעזרו לכם לפנות בבת אחת לקבוצה ולקבל מענה מרוכז במהירות. הכלים שאנחנו נעזרים בהם הם מערכת "רב מסר" לדיוור הקבוצתי ועמוד Google Docs לקבלת התגובות בצורה מהירה ומרוכזת. בסקרים הרחבים שלנו אנחנו עובדים עם Zoomerang, אבל מכירים ומעריכים גם את Zeta Tools הישראליים. ממליצה בחום על כל אלה ועל כל כלי שיכול לסייע לכם להריץ סקרים ובירורים מהירים.
 • התייחסו למועמדים גם כקהל של שותפים שאפשר לפנות אליו להתייעצות. מועמדים ישמחו לסייע לכם ולקחת חלק בתהליך, אם הוא ישפר את תהליך הגיוס עבורם ועבור חבריהם. הם יעריכו את הפנייה הישירה ואת השיתוף.

יש לכם עוד רעיונות איך לנהל שיחה מתמשכת עם קבוצה ולשנות תהליכים תוך כדי תנועה?

מאד אשמח לשמוע – כאן למטה בתגובות לפוסט

Share

2 תגובות על אנחנו כנראה לא יודעים הכל

 1. עדי גונן

  מורית,

  מאד חבל לי לשמוע.
  מאחר ונרשמתי רק עתה לכנס לא הייתי מודעת לנושא הבחירה וההרצאות שביטלתם- ואני בהחלט מבינה למה ביטלתם- צריכות היו לגרור מספר רב הרבה יותר של מתעניינים…
  אם הייתי מוצאים דרך בכל זאת לשלב בעתיד את נושא הרב-תרבותיות בתכנים זה היה יכול להיות נהדר.

  עדי

 2. טליה

  ללא קשר לפוסט:
  סתם קפצתי להגיד לך שלום, שמחה שהחיים מחייכים אליכם…
  עכשיו אני גם אקרא את מה שכתבת

  טליה אפרתי

הוספת תגובה

הערה: אם את/ה רוצה לצרף את התמונה שלך לתגובה צריך לעדכן באתר Gravatar
Share