גבולות החשיפה

מדי פעם מתפתחות לנו שיחות מרתקות עם עמיתים לדרך, שמכירים את הכלים שאנחנו מדריכים עליהם, ואפילו מדריכים אותם בעצמם. השיחות הכי מעניינות עבורי הן שיחות בהן אנחנו לא מסכימים על האתיקה/על הדרך ה"נכונה" להשתמש ברשת. רציתי לשתף אתכם בשיחה אחת כזו שהתפתחה לנו היום בעקבות דיוור שהוצאנו הבוקר:

בדיוור, הצגנו את הכלי המאפשר לכם לשלוט בחשיפת רשת החברים שלכם:

הגדרות ברירת המחדל בלינקדאין היא שכל חבר שלכם מדרגה ראשונה יכול להיכנס לכרטיס שלכם ובלחיצת כפתור לגשת אל רשימת כל החברים שלכם. לאפשרות זאת יתרונות רבים, אך לא פעם שמענו מאנשי גיוס ומשאבי אנוש שהם מעדיפים לחסום את האפשרות הזאת בכדי למנוע מחברות מתחרות לגשת בצורה מהירה אל העובדים בארגון שלהם.

הצגנו איך אפשר לחסום את האפשרות הזאת: לגשת אל תפריט ה– settings (במסך הבית שלכם בלינקדאין, למעלה, מימין ל "Add connections") ולבחור שם את האפשרות "Connections Browse". כעת יש לבחור את: No, hide my connections list ,  ולבצע שמירה. זהו – כעת לא ניתן לגשת בצורה ישירה אל רשימת כל החברים שלכם. יעקב אפילו הקליט הדרכה קצרה של 3 דקות שמדגימה את זה:

ועכשיו לתגובתו של ד. שבחר בינתיים להישאר אנונימי (אני מזמינה אותו כמובן להגיב כאן). אני מביאה אותה בשלמותה ומזמינה אתכם להגיב ולשתף אותי בעמדתכם.

הווידאו מסביר על משהו שבעיניי הוא לא נכון, מעביר מסר שלילי ולא יעיל:

לקנפג את הקונקשנז כדי שלא ייראו למי שמחובר אלי , במדיום חברתי כמו לינקטן-אין,בעיניי זה לא פחות ממעשה סוציומאטי. כמו לתרום מוצר שפג תוקפו לנזקקים, כמו לסחוב אלונקה ולכת עם שתי הידיים בכיסים כי החברים שלך סומכים עליך. ללכת ללמד אנשי גיוס ומש"א לקנפג את החשבון שלהם בצורה  כזו זה בעצם לאמר שזה בסדר. קהל היעד שלכם מסתכל עליכם כמודל וכמי שנותן את קריאת הכיוון ה"נכונה". ברירת המחדל פתוחה – מסיבה טובה.

1. זה לא נכון: לכם אינני צריך לספר שאת החיבורים שלכם רואים רק כאלו שמחוברים אליכם. זאת אומרת שאתם לא סומכים עליהם. אם מישהו רופא למחלות נפש או מין,אני מבין שרשימת לקוחותיו לא צריכה להיות פתוחה. למגייס? למנהלת מש"א?

2. זה מעביר מסר שלילי: זה אומר שאת היידע שיש לי אני רותם למעשה אנטי-חברתי. אם כולם יקנפגו כך את חשבונותיהם, איזה מין שימוש יהיה בלינקטן-אין לדעתכם?

3. זה לא יעיל: המחשבה שמישהו בלינקטן-אין לא ייחשף בגלל שלא אציג אותו הינה קצרת-רואי במקרה הטוב. הרי בכל חיפוש בסיסי אמצא אותו – אתם מלמדים בין השאר איך – ואז יש לי כמה דרכים לפנות אליו. אחת מהן – לא תמיד היחידה – היא להיעזר בכם כדי לפנות אליו. ואז ההחלטה היא  שלכם: להעביר? להתעלם? לחזור אלי ולהסביר לי למה לא? הרי ברוב המקרים לא אפנה אליכם בצורה כזו. האם החסימה תמנע או תדחה עריקה של עובד שלי? למה לא להוריד את המדבקות מרכב הליסינג, מישהו מארגון מתחרה עלול לראות את הרכב ברמזור ולפתות את ראש הצוות לעקור אליו? שימור עובדים לא מתבצע ע"י חסימה של מידע – אתם לא באמת צריכים אותי כדי לצטט מחקרים כאלו,זכורים לי שמצנים שהרבצתם תורה באנשים שניסו לחסום כלי מדייה חברתית בארגונים שלהם – אלא ע"י עבודה קשה, אכפתיות, גיבוש והנעה. אם ארגון עוסק בשימור בזמנים קשים, כשיבואו הזמנים הטובים העובדים לא יעברו בנקל בגלל תנאים בלבד.

תגובתי לד. היתה זו:

מהחוויה של עבודה עם מגייסות, החשש מהחשיפה – שלהן, של העובדים בארגון, הוא חשש אמיתי שגורם להם לשיתוק. לא להיכנס בכלל לרשת.

לטעמי כל הכלים של הפרטיות – כולל הסתרת רשימת הקשרים, עוזרים למגייסות להיכנס לרשת בצורה הדרגתית, ולאט לאט לוותר על המחסומים וההגנות. מאחר והסתרת רשימת הקשרים לא גורמת לכך שהם לא יעלו בחיפוש, יש בזה סוג של מנגנון יותר פסיכולוגי לטעמי, שלא מייצר נוכחות סוציומטית, אלא יותר זהירה בחשיפת עובדי הארגון שמחוברים אליך ישירות בכרטיס.

אני מאד שלמה עם ההמלצה למי שרוצה להסתיר שידע איך לעשות את זה, ויבחר בחירה מודעת.

אני לדוגמא בוחרת לא להסתיר… הצגת הכלי נועדה לאפשר לכל אחד לקבל את ההחלטה המודעת לגבי עצמו.

מה דעתכם? האם הסתרת הקשרים שלכם בלינקדאין היא מעשה אנטי חברתי?

האם עצם ההבנה שאפשר להסתיר ישר גורמת לכם להסתיר את קשריכם ברשת? אשמח מאד לכל תגובה!

רוצים לדעת מתי מתפרסמים פה פוסטים?

הרשמו לעדכונים באימייל או ב-RSS. לא מכירים RSS? הנה הסבר.

Share

תגובה אחת על גבולות החשיפה

 1. רות חובב

  הי מורית,

  קודם כל- איש היישר בעיניו יעשה.
  לפי התגובה נראה שביססתם את מקומכם בצורה משמעותית בתחום המקצועי- יישר כח.
  ולגבי העניין עצמו, ברמה המהותית-אין לי דיעה נחרצת.
  מצד אחד- אני מבינה מאוד את אנשי הגיוס שרוצים לשמור על העובדים.
  מצד שני- זה הכח של העובדים, לא? להיבחר ולבחור… והאירגון צריך לשמור כל הזמן על העובדים.
  ודבר אחרון- אם העובד מקושר אל מנהל הגיוס- הרי יש לו כרטיס של עצמו ויגיעו אליו, לא? אני רואה שעובדים שרוצים להפתח לשוק מתחילים לשפץ ולהבליט את הכרטיס שלהם.

  יום נפלא,
  רות

הוספת תגובה

הערה: אם את/ה רוצה לצרף את התמונה שלך לתגובה צריך לעדכן באתר Gravatar
Share